Badanie ginekologiczne


Typowe badanie ginekologiczne składa się z kilku etapów. Każda wizyta u lekarza zazwyczaj zaczyna się od rozmowy czyli tak zwanego „wywiadu chorobowego”, dzięki któremu lekarz będzie mógł dowiedzieć się o dolegliwościach pacjentki i jeszcze przed właściwym badaniem zorientować się jaki jest jej stan zdrowia. Warto miedzy innymi poinformować ginekologa kiedy miała miejsce ostatnia miesiączka.

Badanie ginekologiczne

Typowe badanie ginekologiczne składa się z kilku etapów. Każda wizyta u lekarza zazwyczaj zaczyna się od rozmowy czyli tak zwanego „wywiadu chorobowego”, dzięki któremu lekarz będzie mógł dowiedzieć się o dolegliwościach pacjentki i jeszcze przed właściwym badaniem zorientować się jaki jest jej stan zdrowia.
Warto miedzy innymi poinformować ginekologa kiedy miała miejsce ostatnia miesiączka.

Po przeprowadzeniu wywiadu zwykle następują badania przeprowadzane na fotelu ginekologicznym. Najpierw giekolog wprowadza do pochwy wziernik, który umożliwia lepszą ocenę szyjki macicy znajdującej się w szczycie pochwy. Następnie lekarz przechodzi do badania cytologicznego polegającego na pobraniu z szyjki macicy próbki i określeniu na jej podstawie czy w organizmie pacjentki nie zachodzą jakieś niepokojące zmiany.


Kolejnym badaniem jest badanie palpacyjne, w którym ginekolog wkłada do pochwy dwa palce jednej reki, podczas gdy druga uciska brzuch. Określa w ten sposób wzajemne usytuowanie narządów oraz sprawdza czy nie wystąpiły jakieś nieprawidłowości.